15 Aralık 2009 Salı

Fenerbahçe'nin Sol Kanadı - Yeni Bir İkiliye Doğru..


Roberto Carlos perşembe günü bildiğiniz üzere vedasını gerçekleştirecek..Bizde onun için bir veda yazısı yazacağız elbet..Şimdi konuya RC'nin gidişinin aydınlattığı yoldan gidelim..Fenerbahçe'nin sezonun ikinci yarısında sol kanadı nasıl şekillenecek..?Soru bu..

Carlos gittikten sonra boşalıcak yabancı kontenjanı herhalde sol bek veya sol açık transferi ile harcanmayacaktır..Daum mevcut kadrodan bir arayış içinde olacaktır ve elinde açıkçası zengin bir sofra var..

Geçtiğimiz yaz ayına dek Brezilya Milli Takımı'nın sol beki Andre Santos kadronda..Onun bek bölgesinde yedeği olabilecek Türk Vatandaşı statüsünde Wederson'da var..Gelelim sol öne , bu bahsettiğim iki oyuncundan birini bekte diğerini açıkta oynatma lüksü bir yana geçen hafta döktüren Özer Hurmacı ve son 20 dakikalarda takıma enerji katabilecek Uğur Boral var..

Şimdi gelelim yorum kısmına..Daum'un en belirgin özelliklerinden birisi , oyuncuları mevkiileri dışında yerlerde oynatarak onlardan yararlanmasıdır..Son 10 yılın en verimli sol kanat ikilisini söyliyeyim hemen size..

Ümit Özat - Tuncay Şanlı..Biri bek , diğeri önde oynadı..Ümit Özat asla bir sol bek değildi , Tuncay'da sol ön oyuncusu değildi elbette..İkisi de solak bile değillerdi hani..

2005 - 2006 sezonunda Ümit ve Tuncay 6şar asist yapmışlar , Tuncay 15 tanede gol atmış..Toplam skora etki tam 27 gol..

2006 - 2007 sezonunda sol önde oynayan Tuncay 7 , bekte oynayan Ümit 6 asist ile sezonu kapatmışlar..Bunun yanı sıra Ümit 1 - Tuncay ise 9 gol atmışlar..Yani bu ikilinin 23 golde doğrudan katkısı olmuş..

Bu oyuncular zaman zaman çok eleştirildiler ama yukarıdaki sezonlarda gelen şampiyonluklarda çok büyük paya sahip oldular..Sürekli bindiren , deneyen , sağ dışıyla sol dipten muzları kesen Ümit ile deli fişek gibi sahanın her yerinde olan , ters kanattan gelen ortaları soldan ceza sahasına girerek gol yapan , savunma arkasına sarkan Tuncay , Fenerbahçe'nin sol kanadını çok verimli kullanmışlardı..

Şimdi gelelim günümüze tekrardan..Evet , Santos gerçekten çok kötü bir dönem geçirdi..Ki bende çoğu maç yazısında kendisinden şikayet ettim ve beğenmediğimi yazdım..Fakat Santos'u sürekli sol önde deneyen hatta zaman zaman ondan Alex yapmaya çalışan Daum'un da bu kötü performansda etkisi olduğunu düşünüyorum..Şimdi Carlos gittiğine göre artık sanırım Daum , Andre Santos'u kendi bölgesinde değerlendirecektir..Santos'da gelen devre arasında ciddi çalışır ve güçlenirse sol bekte Fenerbahçe'ye çok ciddi katkı sağlayabilir..Arjantin - Brezilya maçında Messi'nin karşısında izlediğim Santos o günlerine dönebilirse Fenerbahçe için gerçekten büyük bir silah olur..

Ve gelelim sol öne..Özer gerçekten mükemmel oynadı burada..Ne kendisini kanata sıkıştırdı ne de sürekli içeri katedip arkasındaki beki zor durumda bıraktı..Ayrıca takımın ihtiyacı olan yaratıcı oyuncu rolünü üstlenerek Alex'in durdurulduğu anlarda sorumluluğu paylaşabilen isim oldu..Genel özelliklerine baktığımızda yetenek olarak Tuncay'dan daha yetenekli olan Özer'i Daum bu bölgeye ısındırırsa yukarıda yazan Tuncay istatistiklerini Özer'in yakalaması hiç şaşırtıcı olmaz benim için..

Zico zamanında takımda aynı anda Tümer Tuncay Deivid Alex ve Kezman oynuyordu..Deplasmanlarda bu oyuncular sayesinde çok maç kazandı Fenerbahçe..Bu kadarını birarada oynatmak pek mantıklı değildi belki fakat ortada bir mantık vardı , o da takımdaki yaratıcı oyuncuyu maksimum düzeyde tutma çabasıydı..

Daum'un da yukarıdaki mantık çerçevesinde Özer'den sol önde faydalanması sezonun geri kalanı için Fenerbahçe'yi çok rahatlatacaktır..Burada kilit nokta Özer'den ziyade , Santos..Devre arasında Santos performansını yukarı çekecek çalışmaları yapmaz ve geçirdiği dönem gibi devam ederse ikinci yarıda Fenerbahçe sol kanatta büyük sıkıntı yaşar..Fakat dediğim gibi Santos toparlanır ve onun önünde Daum Özer'e forma garantisi verirse Fenerbahçe dediğim gibi Ümit-Tuncay ikilisinin verdiği toplam verime yaklaşan bir verim yakalar..

3 yorum:

skiptomylou dedi ki...

İdmanda Koch minyatür kaleye 7 metreden şut çektirsin Santos, Vederson ve Uğur'a. Ama sağ ayaklarıyla. 10 şuttan 5 tanesini o boş kaleye sokamayacaklarına evimi arabamı satar yatırırım.

Miroslav Stoch denen adamı izledik, sağdan geçemiyorsa soldan geçiyor (normalde bir futbolcunun yapması gerektiği gibi). Ama bizim oyuncularımız illede soldan, illede sağdan. Birtek Özer var iki ayağınıda adam gibi kullanabilen. Sağ kanatta soldan farksız yani bu konuda.

Tuğberk dedi ki...

Stoch örneği biraz bizi aştı mete..Seneye Chelsea forması altında yardırırken izleriz zaten..Stoch'un sağ kanat halide Milos Krasic mesela..

Önemli olan bunlar kadar yetenekli olmaları değil aslında , o yüzden Özer bu kadar ilah oldu taraftarın gözünde henüz 2-3 maçta..Deneyen,zorlayan,mücadele eden adam tipi çünkü..

Ama aslına bakarsan çoğu takımın bekleri ve kanatlarında oynayan oyuncular ağırlıklı olarak sağ veya sol ayağını kullanır..Hani Ashley Cole veya Dani Alves'in ters ayakları ile çok net ortalar veya dripling sırasında çalım atacakları konusunda kesin birşey söyleyemeyiz..

Boşver , bizim için sadece solunu kullanan , defansı iyi yapan , hücuma katılan Santos ve önünde oynayan Özer yeter de artar bile mevcut kadroda..

Bolat dedi ki...

Santos haddinden fazla önemseniyor ve degerlendiriliyor; bence Fenerbahce'nin ondan alabilecegi hicbir sey yok.