22 Eylül 2009 Salı

Racing : 1 - 4 : Barcelona


İlk yarı toplama oynama yüzdeleri ; Racing : %27 - Barcelona : %73..

Bu takım normal değil ve hani düşünüyorum nasıl durdurulabilir diye bir cevap bulamıyorum..O nasıl bir topla oynama o nasıl bir pas trafiği..Maçın belli bölümlerinde 2 - 2buçuk dakika Racing'li oyuncuların topa dokunamadığı oldu..O sırada yaklaşık 70 80 pas yapıyor Barcelona..Bu pasların en önemli özelliği ise rakip yarı sahada olması ve genellikle prese karşı dar alanda yapılması..Bu büyük bir beceri ve soğukkanlılık isteyen birşey elbette..Ama Barcelona o kadar kaliteli ve karakterli bir oyun ortaya koyuyor ki İtalya'da Inter karşısında bunu rahat rahat yapabiliyorken ligde Racing - A.Madrid - Gijon gibi takımlara 2.viteste oynarken bile bunu uygulayabiliyor..

Bir takımın maçın başından sonuna kendine güvenerek oynaması , herhangi bir dakikada veya pozisyonda panik yapmaması çok büyük bir artı..Havadan ve tehlikeli gelen bir topa bile savunma oyuncuları ayak içi kontrolü yaparak indirme cesaretini ve özgüvenini kendilerinde buluyorlar..Bu olay işte takımın karakteri..

Takım tamamen birbirine bağlı ve yakın..Takım hücum yaparken Pique ve Puyol'da rakip yarı alanın önünde..Xavi futbol tarihinin gördüğü en büyük maestrolardan biri..Ne zaman nereye top atacağını çok iyi biliyor..Yanında kim oynarsa oynasın onunda performansını inanılmaz arttırıyor..Iniesta'sız başlamak o nedenle Guardiola için çok büyük bir dezavantaj değil çünkü biliyor ki Keita veya Busquets'de vasatı çok çok aşan bir performans ortaya koyabilecekler..

Daha ön alanda oynayan Zlatan - Messi - Henry üçgeni hem yaratıcılığı çok yüksek oyuncular , hem çok akıllılar hemde birbirlerini tamamlayan özellikleri olduğu için voltranın oluşmasına yardım ediyorlar..

Zlatan'ı eleştirdi herkes adam leblebi gibi attıği gibi , attırıyorda..Messi için yazacak kelime yok..Attığı 2 golde sadece Messi'den izleyebileceğimiz goller..Topu önüne alışından 2.golde gol olacağını anlayabilirsiniz..

Henry biraz formsuz ve bana göre bunu etkileyen bir diğer faktörde arkasında Abidal'in oynaması..Abidal defansif anlamda tahammül edilebilir olsa da hücum konusunda çok yetersiz Barcelona için..Gerçi orada bir Cole oynasa zaten işin iyice boku çıkıcak..

Şu ısınma konusunda da birşeyler yazmak istiyorum..Bizim takımlarda şu olay yok..Daum 65'te oyuna alacağı adamı 55'te ısınmaya yolluyor..Bak Guardiola'ya maçın başında yolluyor ısınmaya adamları..Bu olması lazım zaten sonuçta erken bir sakatlıkta olabilir..Isınmaya gönder yani ne olucak hem bu futbolcu için de daha iyi..Zaten yedek kulübesinde oturan futbolcu görüntüsü de taraftara hep itici gelir..

Barca bu dünyaya ait bir futbol oynamıyor..Real de kazanıyor eyvallah ama şu futbolla o futbol arasında bir dünya fark var..Barcelona'nın oynadığı futbolun daha iyisini herhangi bir takım oynarken izleyen varsa şu yazının dibine takımı ve tarihi not düşerse sevinirim..

Hiç yorum yok: