18 Eylül 2009 Cuma

Fenerbahçe : 1 - 2 : Twente , Izdırap kaldığı yerden..


İftarı evde yaptık..Biraz rehavet çöktü tabii..Biraz Galatasaray ne yapıyor diye bakayım ondan sonra çıkarım stada doğru dedim..İlk yarım saatte komşuda da futbol adına ortada pek birşey yoktu ama Galatasaray 0-1 öndeydi..Pana'yı gördükten sonra Galatasaray'ın kazanacağından daha da emin olarak stada doğru yola çıktım..

Ne zamandır takımı izlemiyoduk , milli maç ve ardından gelen Bursa deplasmanı yüzünden..Stad etrafı baya kalabalıktı..Bu maçın güzel geçeceğini düşünerek stada girdik..Ne kadar aptalmışız..

Fenerbahçe sezonun klasik 11'i ile maça başladı yine..

Eleştiri 1 - Bu takım içerideki maçlarına neden tek forvet çıkar , bu tek forvet neden Daniel Guiza olur..?Gerçekten kızmıyorum , kızamıyorum adama..Çok üzülüyorum hatta..Burhan Altıntop'un evinde asılı olan Çiko resmi kafamda canlanıyor dakikalar geçtikçe..Çiko bana hüzün vermeye devam ediyor..

Dörtlü savunma klasik..Carlos ve Santos dönüşümlü bek ve açık görevini üstleniyor..Al birini vur ötekine..Gökhan Gönül , önünde Kazım ile oynadığı sürece ruh sağlığı ciddi zarar görmeye devam edecek..Tabii tribündeki bizlerinde..Kazım iyisin hoşsun ama çok saçma işlerin adamısın kusura bakma..Gerekli yerde ne bir çalım ne bir doğru düzgün orta..Ortayı açma stilinden zaten o ortadan cacık olmayacağı çok net..Santos ve Carlos ikilisi çökmüş durumda..Santos'tan faydalanmak istiyorsa Fenerbahçe onu 4-3-1-2'nin sol içinde düşünmeli..

Ortada Cristian ve Emre ikilisi..Cristian işin savunma tarafına kendini sıkıştırmış kalmış..Emre iki işi yapmaya çalışıyor ama yalnız kaldığı için yoruluyor..

Eleştiri 2 - Cristian yanlış transfer..Maldonado'nun defansif gelişmiş hali..Bir takımda oyunun iki yönünü oynayamayan iki adam fazla..Alex oyunun savunma yönünü oynayamıyo eyvallah..Cristian'ın hücumda sıfır olması lüks kaçıyor..Emre Mehmet veya Emre Özer ikilisi daha mantıklı..

Fenerbahçe çok yavaş oynuyor..Eyvallah..Tarzı , stili bu..Pas pas pas pas pas..Tamam da artık bir dikine oynayın beyler rica edicez..Bir ikiye bir yapın bir verkaça girin..Nedir bu kadar durarak oynamak..?

Twente maçın 5.dk'sında belli oldu , ' arkadaş ben tamamen kapanıyorum gel aşabiliyosan aş ' dedi..Sen naptın , ilerde Guiza tek , arkada çaresizce dolanan ve pozisyon kovalayan Alex'i bıraktın..

Eleştiri 3 - Daum nerede kaldı hocam senin aynı anda Serhat Tuncay Nobre Alex Pierre dizilişli son 20 dakikaların..?Nerede Semih hocam..?Bu takım 20.dk'da ortaya çıktı ki hiçbirşey yapamayacak ve bu ilk kez olmuyor..Ligde Fenerbahçe'nin tüm ilk yarıları kayıp , hiçbirşey üretilmeyen ilk yarılar..Guiza Alex Semih çıkarsın , şöyle bi 15 dakika boğarsın rakibini araya duran top falan sıkıştırırsın ilk yarı 1 tane bu iş biter..Her geçen dakika adamlara güven verdiniz..O da yetmedi adamlar gördü bunların bi bok yapacağı yok ne diye kapanalım bu kadar..

4-4-1-1 'in saha içinde 4-1-3-1-1 olarak dizildiği ve hücum üretkenliği açısından koskocaman bir sıfır olan bu sistemi Fenerbahçe derhal üzerinden atmalıdır..Zaten bu sisteme uygun bir oyuncu kadrosu yok..Ne bir sağ açığın var son çizgiden orta kessin ne bir uzun forvetin var ilerde top tutsun..

Fenerbahçe'nin acilen 4-3-1-2'ye dönmesi gerekiyor..

- - - - - Volkan - - - - -
- Gökhan - Bilica - Lugano - Santos -
- - Mehmet - - Emre - - Özer - -
- - - - - Alex - - - - -
- - Semih - - Guiza - -

Mehmet gösterdi ki bu takımın şu dökülen halinde banko oynarım..Semih'i anlatmaya gerek yok..Ve eleştiri 4'e geçelim..

Eleştiri 4 - Özer Hurmacı bir saygısızlık falan mı yaptı hoca sana..?Türk Futbolu'nun en büyük potansiyelli adamını bi kere ısınmaya gönder bari..Cristian'dan mı daha kötü yoksa Santos'dan mı..?Zaten 20.dk da müdehale etmen gereken oyuna 65 ve 80'de müdehale edebildin..Nedir yani bu oyunu okuyamama problemin..

Fenerbahçe çok kötü bir başlangıç yaptı..Yenilebilirsin tamam ama bu futbol felaket..Sezon başından beri iyi futbol izletmedi daha Fenerbahçe..Ve üretkenlik çok düşük seviyelerde..Böyle gitmez bu iş..

Bu futbolcularında ciddi bir sorunu var..İnsan biraz oynar..Biraz içinden gelerek birşeyler yapmaya çalışır , dener , zorlar , basar..

Pazar günü çok kritik bir maça çıkıcak Fenerbahçe..Bu sezon yarışı sonuna kadar götüreceiğini kanıtlamak zorunda..İyi futbol , pres , baskı , ve goller..

Fenerbahçe , Twente maçında gol kaçırmadı..Bu size herşeyi özetliyor olmalı..Bir daha böyle bir yazı yazdırmazlar umarım banada..

3 yorum:

Bolat dedi ki...

tesbitlerinizin büyük bir kismina katiliyorum hocam. Ben cok iyimser degildim bu sezon basindan beri bu konuda herhangi bir gelismede olmadi maalesef.

Tuğberk dedi ki...

hocam işler sezon başından beri iyi gitmiyor dediğin gibi..takımın ortaya koyduğu mücadele gücü ve zaman zaman ortaya çıkan istekli oyun sayesinde geniş rotasyonunda devreye girerek takımın futbol anlamında da düzlüğe çıkacağını düşünürken , işlerin aragones dönemine yaklaşıyor olması bizi de korkutmaya başladı artık iyice..

Daum ders aldım diyor ama pazar görücez..Merakla bekliyorum pazarı..

lesmiserable dedi ki...

büyük oyuncu kurtarıcı alex bu sefer maçı kurtaramadı