11 Eylül 2009 Cuma

Derbiye Doğru..


Geçen sene aldığı en rahat en stressiz şampiyonluklarından birini aldı Beşiktaş..Sivas'ın nefesinin yetmeyeceği çok açıktı..Trabzon'unda evinde önce Denizli sonra Konya mağlubiyetleri , İnönü'de ki Fenerbahçe yenilgisine rağmen Beşiktaş'ın sezonu rahat bitireceğini gösteriyordu..

Yeni sezona girerken , gerçek rakipler Fenerbahçe ve Galatasaray ciddi anlamda güçlendiler..Kadro gücü bir yana , camialarda kenetlendi kötü geçen sezonun ardından..Bu durum 2 takımın aldığı puanlarada yansıdı..Fenerbahçe ve Galatasaray 4x4 yaparken , Beşiktaş bu iki takımın 6 puan gerisinde kaldı..

Beşiktaş geçen seneden sonra ciddi takviyeler yapmalıydı..Hem CL hamlesi hemde lig hamlesi adına..Yapılan transferlerin aslında hem önemli isimler olduğunu düşünmüyorum hem de verilen paraların çok daha altında alınabilirliğine inanıyorum..Neyse konumuz bu değil..Beşiktaş yarın Mecidiyeköy'e gidiyor..Eğer yenilirse puan farkı 5.hafta sonrasında 9 olacak..9 puan hele ki önünüzde 29 hafta varsa kapanması zor bir fark değil ama ligin henüz başında böylesine geriye düşecek olmak , ipin ucunun iyice kopmasınada neden olabilir..

Galatasaray özellikle gol yollarında çok formda..Hızlı ve etkili oynuyorlar ama ben herkesin aksine Galatasaray'ın yarın çok zorlanacağını düşünüyorum..Beşiktaş mücadele gücü yüksek ve iyi kapanan bir takım..Saçma sapan bir hata yapıp ilk 20 dakika da gol yemezlerse , Galatasaray'ın işi 2 kat zorlaşır..

Beşiktaş'ın bu maçta ileride kesinlikle Nobre - Holosko ikilisini oynatması gerek..Elbette Tabata 10 numara görevi yapmaya çalışıcak ve Beşiktaş orta sahasının geri kalanını mücadeleci oyunculardan kuracak..Holosko ağır gs savunmasının arkasında çok ciddi işler yapabilir..Tabata ve oynarsa Tello onu savunma arkasına sarkıtmaya çalışacaklardır..Nobre bildiğimiz yıpratma görevini eksiksiz yerine getirecektir..

Galatasaray'a gelirsek , onlar oyuna agresif başlayacaktır..Geçen her dakika Beşiktaş'a motivasyon ve direnç katacağı gibi milli oyuncuları Beşiktaş'tan çok olan Galatasaray 70'den sonra oyundan düşmeyede başlayacaktır..Sağda Keita oyunun kader adamı olmaya aday..Arda eğer maça fit çıkarsa o da Beşiktaş'a zor anlar yaşatabilir..Baros çok formda ama karşısında bu sefer San Marino defansı olmayacak..

Yarın Beşiktaş'ın bence ligde erken bir tamam-devam maçı olabilir..Galatasaray çoğunluğun beklediği gibi rahat kazanırsa , Beşiktaş moralman çok düşer üstüne bir de Manchester geliyor haftaiçi İstanbul'a..

Ben yarın Beşiktaş'dan bir sürpriz bekliyorum..Galatasaray'da Elano büyük ihtimalle oynamayacaktır..Arda yarın etkili olmayabilir..Beşiktaş kendi solunu kilitleyebilirse Galatasaray üretkenlik açısından çok zorlanır..

Beşiktaş için kader adamı - Holosko
Galatasaray için kader adamı - Keita

Hiç yorum yok: